Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Cilt lekesi dert açabilir

Cilt lekesi dert açabilir

Cildimiz dış etkenlere bağlı olarak yıpranır. Özellikle yaz mevsiminde bu yıpranma daha da fazla olur. Bu lekeler bir uyarı olabilir.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Opr. Dr. Bülent Cihantimur, cilt lekelerine bağlı oluşabilecek sorunları ve önlenmesi için neler yapılabileceğini anlattı.

ORTAK HATA GÜNEŞTEN KORUNMAMAK

Özellikle son baharda kliniklerimize güneş lekeleri için başvuran hastalarımızın ve ayrıca cildinin yaz mevsimi sonrasında form kaybettiğini söyleyen hastalarımızın ortak hatası, güneşten ciltlerini korumamaları oluyor. Cildin toparlanması veya lekeler için uygulamalar yapıyoruz ama en önemlisi sorunlar ortaya çıkmadan, önlemler almak çok daha doğrudur.

CİLT LEKELERİ BİR UYARIDIR

Cilt lekeleri bir uyarıdır, ileri seviyelere ulaşan sorunlar ise, cilt kanserini tetikleyebilir. Bu sebeple tüm yaz mevsimi boyunca cildi içten ve dıştan korumak ve beslemek gerekiyor. Şemsiyeler, pamuklu ince giysiler, yüksek koruma faktörlü kremler, geniş şapkalar ve doğru zamanlarda alınan güneş banyosu, cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. Bol su içmenin ve cildi örümcek ağı kremi gibi kaliteli nemlendiriciler kullanmanın da son derece yararlı olduğu unutulmamalıdır.

KORUMASIZ GÜNEŞ BANYOSU ZARARLI

Ülkemiz Nisan ayından Ekim ayına kadar güneşi yaşayabilen şanslı ülkelerden bir tanesi. Bağışıklık sistemi ve kemik sağlığına etkisi olan D vitamini gibi son derece mühim bir vitaminden bu şekilde faydalanabiliyoruz. Ortalama 15-20 dakika sabah saatlerinde alınan güneş, bedenin günlük D vitamini ihtiyacını karşılar. Fakat mutlaka cildi korumak gerekiyor. Güneşin zararlı ışınları, cildin yıkıma uğramasına ve erken yaşlanma belirtileri dediğimiz sürecin tetiklenmesine neden oluyor. Sabah 10 ila öğleden sonra 16 arasında korumasız bir şekilde yapılan güneş banyosunun, faydadan çok zararı vardır.

ERKEN YAŞLANMA BELİRTİLERİNE KARŞI

Güneş ışığına kontrolsüz bir şekilde maruz kalan cilt kısa ve uzun vadede pek çok sorun yaşar. Öğle saatlerinde yapılan güneş banyosu, cildin tepki göstererek kızarmasına, yanmasına, nemini yitirmesine ve özellikle cilt alt yapısında tahribata sebep olur, bu da erken yaşlanma belirtilerinin görülmesiyle sonuçlanır. Sadece yüz için üretilmiş, SPF güneş kremleri bu yıkımın önüne geçebilir ama en doğrusu, yüz bölgesini güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Ayrıca sabah akşam yine aksatmadan örümcek ağı kremi uygulamasını öneriyorum. Bu şekilde güneş lekelerinden de korunmak mümkün olabilir. Yine de güneş lekesi oluşmuşsa, kliniklerinde yaz sonrası için pek çok güneş lekesi tedavi seçeneğinden yararlanılabilir.

Cilt lekesi dert açabilir Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz