Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Çay kalbe yararlı, kahve zararsız

21 Ekim 2016
Çay kalbe yararlı, kahve zararsız

Çay tiryakilerine iyi haber; araştırmalar günde iki bardak çayın, kalbe iyi geldiğini gösteriyor

Türk Kardiyoloji Derneği’nin Antalya’da gerçekleşen 32. Kongresinde konuşan TKD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Abacı, çok tüketilen iki ürün olan çay ve kahve ile ilgili güncel bilgileri paylaştı.

Prof. Dr. Adnan Abacı; “Kahve ve çay dünyada en çok tüketilen iki içecektir. Kahve ve çay tüketiminin kalp ve damar sağlığına yararı tartışmalıdır. Çalışmaların çoğu kahve ile yapılmıştır. Kahve bazı çalışmalarda kalp damar sağlığı için yararlı bulunurken, bazılarında yararsız bulunmuştur. Ancak çay ile ilgili çalışma azdır. American Journal of Medicine adlı dergide, çay ve kahve ile ilgili yeni yayınlanan bir çalışmada önemli bilgilere yer verildi. Çalışmada yaklaşık 6.500 kişi 5 yıl takip edildi. Çalışma sonuçlarına göre; düzenli olarak günde en az bir bardak çay içenlerde kalp ve damar hastalığının daha az görüldüğü tespit edildi. Düzenli olarak günde en az bir bardak kahve içmenin ise kalp damar sağlığına bir yararı tespit edilmedi. Ancak kahvenin zararlı olduğu da söylenmedi. Çalışma sonuçlarına göre çay içmek yararlıdır, kahve içmek güvenlidir ancak yararlı değildir. Çayın yararının içerdiği flavonoidlere bağlı olduğu düşünülmektedir.”

Yüksek kolesterol kalp krizine ve felce davetiye çıkarıyor

Prof. Dr. Adnan Abacı, polemik konusu haline gelen kolesterol ile ilgili bilgi verdi.

Kolesterolün vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri olduğunu belirten Abacı şunları söyledi;
“Kolesterol yüksekliği çok önemli hastalıklara neden olmaktadır. Bu hastalıkların en başında ise damar tıkanıklıkları gelmektedir. Kalp damarları tıkanırsa kalp krizi, beyin damarları tıkanırsa felç geçiririz. Bu nedenle kan kolesterolü belirli bir seviyenin üzerine çıktığında ilaç tedavisi gerekir. Ne yazık ki son zamanlarda basında kolesterolün zararsız olduğu, kolesterol ilaçlarının gereksizliği yönünde yayınlar yapılmaktadır. Ama şu unutulmamalıdır ki, biz normal kolesterolü düşürmek için değil, yüksek kolesterolü düşürmek için ilaç veriyoruz. Şeker hastasının ilaç kullanmaması nasıl zararlıysa, kolesterolü yüksek olan kalp hastasının kolesterol düşürücü ilaç kullanmaması da zararlıdır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz