Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Burun eğriliği Türklerde daha fazla

Burun eğriliği Türklerde daha fazla

Nefes alma güçlüğü ve yüzde asimetriye yol açan burun eğriliği fonksiyon ve estetik sorunlar nedeniyle kişileri mutsuz yapıyor.

Eğri burun nedeniyle toplumsal yaşamda sıkıntı çekenler için bu sorundan kurtulmanın daha kolay olduğu belirtiliyor. KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. H. Baki Yılmaz, eğri burun ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

EĞRİ BURUN NEDİR?

“Burun asimetrileri ve düzensizlikleri ile beraber burun piramidinin yüz orta hattından olan bütün sapmaları için ‘Eğri burun’ terimi kullanılıyor. Burun eğriliği ya sadece dıştan, ya sadece içten ya da hem içten hem dıştan olmak üzere 3 şekilde sınıflandırılıyor.

Avrupa ülkelerinde yaşayanların burun yapısının bizim toplumumuza göre daha düz olduğu gözleniyor. Türkiye’de eğri burun sıklığının daha fazla olmasında buruna alınan darbeler, geçirilen burun ameliyatları ya da doğumsal nedenler etkili olabiliyor. Afrika ülkelerinde burun yapısı düz ama daha yayvan, Asyalılarda ise burun küçük ama burun kökü oldukça basık oluyor.”

EĞRİ BURUN TANISI NASIL KONUYOR?

“Eğri burun tanısı koymak için illâ doktor olmaya gerek yok. Hastaların dış görünümünden burun eğriliği tanısı konulabiliyor. Dıştan olan burun eğrilikleri çoğu zaman burun içindeki sorunlarla birlikte oluyor. Bu sorunlardan en sık karşılaştığımız burun ara bölmesi eğrilikleri ve burun içindeki yapıların şişmesi. Bazen burun dıştan bakıldığında tamamen düz olmasına karşın içinde eğrilikler olabiliyor. Bu da nefes alma güçlüğüne neden oluyor. Eğri burun hem nefes alma güçlüğüne hem de görünüm bozukluğuna yol açıyor. Sıklıkla her iki sorun aynı anda olabildiği gibi ayrı ayrı da olabiliyor. Hem sağlık hem de estetik açısından kişileri günlük hayatta mutsuz edebiliyor.”

EĞRİ BURUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

“Eğri bir burnu medikal tedavi veya alternatif tıbbi yöntemlerle düzeltmek zordur. Bu sorun ameliyat ile tedavi edilebilir. Ameliyatlarda eğri burnu düzeltebilmek için hem dış yapılar dediğimiz; burun kemiği, burun kıkırdaklarını hem de iç yapılar dediğimiz; burun ara bölmesi ve burun etleri tedavi edilmeli ve düzeltilmeli. Bazen eğri burunlu bir hastanın burnu tamamen düzelse bile nefes alma problemi devam edebiliyor. Bunun birçok nedeni var. En başta gelen nedenler burun alerjileri, burun sistemik ve lokal hastalıkları, doktorunuzun eksik muayene ve tedavisi. Estetik açıdan eğri burnu tam olarak düzeltmek burundan nefes almayı sağlamayacağı gibi çok rahat nefes alan bir burun da ameliyat sonrası yine de eğri olabiliyor. Bu sorunlarınız için tekrar doktorla görüşmek gerekiyor. Eğri bir burundan kurtulmak günümüzde cerrahi tedavi (ameliyat) ile 5-7 gün gibi kısa bir zaman içerisinde mümkün oluyor. Eğri olması nedeniyle  nefes alamayan ve güzel görünmeyen bir burun ve bu burunun yarattığı sıkıntılar kişileri günlük yaşamda başarısızlığa ve mutsuzluğa itiyor. Tüm bu sorunlar ameliyatla kolayca aşılabiliyor.”

Burun eğriliği Türklerde daha fazla Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz