Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Bisfenol-A içeren ürünler sağlığa zararlı

Bisfenol-A içeren ürünler sağlığa zararlı

Farklı sorunların yoğunluğundan ötürü uzunca süredir gündem dışı kalan plastik kapların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini Dr. Demirel hatırlatıyor.

Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, farkında olmadan tükettiğimiz ya da kullandığımız besfenol-a içeren plastik ürünlerin sağlığımız için nasıl bir tehdit oluşturduğunu anlattı.

PLASTIKLERIN NESI ZARARLI?

„Sert plastik ürünlerini zararlı kılan plastiğin içindeki ‘Bisfenol A’ denilen ham maddedir.  Hergün kullandığımız sayısız ürün,  bardak,pet şişe,çatal, kaşık ,suni köpükten yapılan kaplar,saklama kabı gibi sert plastik kapların içindeki bisfenol, yüksek ısı (50-70 c)asit , UF ortamında gıda ve sıvılara nüfuz eder.

Plastiğin hammaddesi bilindiği gibi petrol atığıdır. Bunlar hormon sistemini bozar. Bisfenol A insan vücudunda östrojen ve diğer hormanlara benzer yapıdadır. Triod, büyüme hormonu, östrojen ve testesteron hormonlarının üretimini azaltır.  Vücudumuzda kendi hormanlarımızın sahtesi görevi görerek tehlike oluşturur ayrıca öğrenme ve davranış üzerine olumsuz etkileri mevcuttur saldırganlığı arttırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği görülmektedir.“

KANSER, OBEZITE, DIYABET VE KALP HASTALIKLARINA YOL AÇAR

„Plastiklerdeki mevcut bu ham maddeler obeziteye yol açar, diyabet, astım kalp damar hastalıkları ve karaciğer hasarına neden olabilir. Kadınlarda meme erkeklerde prostat kanseri riskini arttırmaktadır.

Plastiklerdeki bu toksik hammaddeler vücuda girer ve vücutta yağ dokusuna depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. Plastikteki toksit maddeler gıdalara geçmeye eğilimlidirler bu zamanla olur ve ısı ile hızlanır.“

 Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

  • Plastik kapları buzdolabına koymamalıyız.
  • Arabada bırakılan pet şişelerdeki suları tüketmemeliyiz.
  • Eve alınan damacanalardaki suyu hemen cam kaba boşaltmalıyız.
  • Cam biberon kullanmalıyız.
  • Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.
  • Plastik kapları mikrodalgaya koymamalıyız.
  • Plastik kaplar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.
  • Plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalıdır.
  • Tüm gıdaların tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.

Bisfenol-A içeren ürünler sağlığa zararlı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz