Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Aşırı sıcaklar yaşlılar için riskli

Aşırı sıcaklar yaşlılar için riskli

Özellikle 65 yaş üstü kalp damar hastaları aşırı sıcaklardan olumsuz etkileniyorlar.

Aşırı sıcak ve nem oranı yüksek günlerin geriatrik dönemdeki kalp damar hastaları açısından bir takım riskler getirdiği ifade ediliyor.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr Zeynep Tartan,  aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

AŞIRI SICAK YAŞLI İNSANLARDA NELERE YOL AÇAR?

“Yükselen sıcaklık sonucu artan vücut ısını dengeleyebilmek için  terleme ve solunum yolu ile su ve tuz kaybı olur. Nabız hızlanır, kalbin iş yükü artar, böbreklere binen yük artar. Damarlarda pıhtılaşmaya eğilim olur. Ciltte ve uç organlarda, hem atar hem de toplar damarlar genişler. İç organlara ve dolaysıyla kalbe giden kan miktarı azalır. Bu durum kalbin gereğinden çok ve hızlı çalışmasına neden olur. Tansiyonda öngörülemeyen değişiklikler (aşırı düşme veya aşırı yükselmeler) görülebilir, yüksek nem oranı solunan havadaki oksijen miktarını göreceli olarak düşürür. Kanın oksijenlenmesi güçleşir. Kalp ve damar hastalarında, kalp yetersizliği, tansiyon yüksekliği, kalp ritm problemi olanlarda ve varisi olanlarda  özellikle geriatrik dönemdeki; 65 yaşın üstündeki yaşlı insanlarda ciddi sağlık sorunları görülebilir.”

YAŞLI İNSANLAR SICAK HAVALARDA NELERE DİKKAT ETMELİ?
“Yaşlı hastaların yaz aylarını sağlıklı geçirebilmeleri için günün sıcak saatlerinde güneşte kalmamaları, günün erken saatlerinde ve akşam geç saatte dışarı çıkmaları, zorlamalı fiziksel aktivitelerden kaçınmaları, ani ısı değişiminden korunmaları, bulundukları ortamı iyi havalandırmaları, klimalı ortamlarda bulunmaları, ince giyinmeleri, bol miktarda sıvı almaları (günde 2 – 3 lt.), düzenli aralıklarla yeteri miktarlarda beslenmeleri, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmaları,  ilaçlarını doktorları tarafından belirtilen şeklide düzenli olarak kullanmaları ve sağlık sorunları ile karşılaştıklarında vakit geçirmeden doktorları ile temasa geçmeleri önemlidir.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz