Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Aşırı sıcaklar tüp bebek tedavisine engel olmaz

Aşırı sıcaklar tüp bebek tedavisine engel olmaz

Tüp bebek tedavisi için yaz aylarını tercih eden çiftler soruyor, “acaba aşırı sıcaklar tüp bebek tedavisini etkiler mi?” Uzman yanıtı “hayır etkilemez.”

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebek tedavi konusunda bilgi verdi.

TEDAVİNİN MEVSİMİ YOK

“Tüp bebek tedavisinin mevsimi yoktur. Yazın, aşırı sıcaklarda da tüp bebek tedavisi yapılabilir. Hatta tatil sezonu olduğundan ve insanlar daha rahat bir psikolojide olduklarından yaz mevsiminde tedavi olmayı daha çok tercih eder.

Tüp bebek tedavisi planlayan çiftler en çok şu soruları yöneltiyorlar: Yazın tüp bebek tedavisi yapılabilir mi? Sıcak hava sperm ve yumurta kalitesini düşürür mü? Tüp bebek tedavisi için uygun bir hava sıcaklığı var mı? Anne-baba olmak için yaz mevsimi uygun bir zaman mı?

Tüp bebek laboratuvarlarında veya sperm verme odalarında klima sayesinde sürekli sıcaklık kontrolü sağlandığından embriyolar için mevsimlerin herhangi bir önemi yoktur.”

HAVANIN OLUMSUZ ETKİSİ OLMAZ

“Çalıştığımız ortamlar sıcak olmadığı için sıcak havanın tüp bebek tedavisinde olumsuz bir etkisi olmaz. Ne sperm, ne de yumurta sıcaktan etkilenmez. Çalıştığımız laboratuvar ortamı zaten hep sabit sıcaklıktadır. Laboratuvar ısısı sabittir; 24-27 derece arasındadır.”

SPERM ODALARI KLİMALI VE KONFORLU

“Öyle olmasaydı yani eğer sıcaktan olumsuz etkilenme olsaydı, nisan ve mayıs aylarında doğum oranları düşerdi. Spermler 40 derecede bozulur ancak baba adaylarının girdikleri sperm odaları da son derece konforlu ve klimalı.

Tüp bebek laboratuvarında kullanılan sperm, yumurta ve embriyo saklanan dolapların ısısı insan vücut ısısı olan 37 derecede sabitlenir. Dolayısıyla onlar da sıcaktan etkilenmez. Zaten sperm, insan vücudundan çıktıktan sonra ne sıcağa ne de soğuğa maruz kalıyor. Laboratuvar ortamında bulunuyor.”

EN ÇOK YAZ AYLARINDA UYGULAMA YAPILIYOR

“Yazın tüp bebek tedavisine ara vermek gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta yurt dışından gelen hastalarımız izinlerini yaz mevsimine göre ayarlıyor ve biz yaz aylarında daha da çok tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.”

İLAÇLAR DONDURUCUYA KONULMAMALI

“Hastalarımızın tedavide kullandıkları iğneler 15-25 dereceden sonra bozulur ya da etkinliği düşer. Dolayısıyla bu iğnelerin hareket halindeyken buz kaplarında taşınmasını ve evdeyken buzdolabında saklanması gerektiği konusunda mutlaka uyarıyoruz. Ancak ilaçların kesinlikle derin dondurucuya konulmaması gerektiğini de vurguluyoruz.

Tüp bebek başarı oranları arasında mevsimsel bir farklılık bulunmadığından kişiler tüp bebek tedavisi için zaman seçimi yaparken; kendileri için en uygun olan, strese girmeyecekleri bir zaman dilimini tercih etmeliler.”

Aşırı sıcaklar tüp bebek tedavisine engel olmaz Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz