Sağlık bilgi platformuı - 28 Mayıs 2024, Salı

Alerji tedavisi yazın yapılmalı

Alerji tedavisi yazın yapılmalı

“Yaz aylarında alerjik etkenler azalıyor, ancak, alerji ilacı alımı da azaldığı için test sonuçları daha isabetli olabiliyor.”

Yaz aylarında daha az hastalanan alerjik çocuklar için en etkili tedavi zamanının yaz tatili olduğu belirtiliyor.

Alerji tanı ve tedavisinin yaz aylarında yapılmasını öneren Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, şu bilgileri verdi:

“Alerjisi olan çocuklar kış aylarında çok sık hastalanırlar. Alevlenen hastalıkları kontrol altına almak için ise çok fazla ilaç kullanılır. Bu ilaçlar özellikle deri testi sonuçlarını etkilediği için alerjik çocukların gerekli tetkik ve testleri sağlıklı yapılamaz. Özellikle ağızdan alınması planlanan alerji aşılarına da başlanamaz.”

YAZ AYLARI UYGUN DÖNEM

Kötü bir kış geçiren, çok sık hasta olan, çok sık ateşli hastalık geçiren, çok sık antibiyotik kullanan, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kulak iltihabi, kulakta su birikmesi, geniz eti problemi yaşayan, öksürük, hırıltı, nefes darlığı, bronşit ve zatürre geçiren çocukların alerjik açıdan incelenmesi gerekir. Kış aylarında sık hastalanmalarından ve kullandıkları ilaçlardan dolayı tetkik, test ve tedavi edilmeleri zorlaşır. Bunun için en uygun dönem yaz aylarıdır.  Sıcak hava ve güneşin etkisi ile yaz aylarında daha az hasta olan alerjik çocuklar yine daha az ilaç kullandıkları için ilaçların etkisi nedeniyle yapılamayan özellikle alerjik deri testinin bu aylarda yapılmasını tavsiye ediyoruz.

KIŞIN KONTROL, YAZIN TEDAVİ

Nasıl olsa iyiyiz diye yaz ayları tedavi bakamından iyi değerlendirilmiyor. Alerjik çocuklar, havalar soğuduğunda yeniden hasta olup ilaç almaya başlıyorlar. En az 6-7 ay boyunca alerji testlerini yaptırmaları olanaksızlaşıyor. Alerjilerinin neden kaynaklandığını bilmedikleri için alerjinin iyileşmesinde çok önemli olan alerjiden korunma ve alerji aşı tedavilerine başlanamıyor. Özellikle ağızdan yapılan aşı tedavileri, direkt ağız içine uygulanması nedeniyle, zaman zaman alerji şikâyetlerini tetikleyebiliyor. Bu tetikleme bulguları en çok kış aylarında olabiliyor. Ancak, yazın sıcak havada aşı uygulamasına alışan savunma sistemi kışın aşıya devam edilse bile tepki vermez, şikâyet oluşmaz.

D VİTAMİNİ DEPOLAMA DÖNEMİ

Alerji için doğal tedavi yöntemlerinden biri olan D Vitamininin güneşten alınması için yaz aylarının iyi değerlendirilmesi gerekir. D vitamini depolamak için en uygun zaman yaz aylarıdır. Tatil ayları deniz ve güneşten yararlanılmak için değerlendirilmelidir.

Alerji tedavisi yazın yapılmalı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz