Sağlık bilgi platformuı - 28 Mayıs 2024, Salı

6 fincandan çok kahve düşük nedeni

6 fincandan çok kahve düşük nedeni

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği hamilelikte en fazla 4 fincan, Dünya Sağlık Örgütü ise en fazla 6 fincan kahve tüketilmesini öneriyor. (Türk kahvesi ölçü alınmıştır.)

Hamilelik dönemlerinde çok kahve içen annelerin çocuklarında obezite ve kansızlık görülme riski yüksek oluyor.

RİSKİ KAFEİN OLUŞTURUYOR

Kentlerde sayıları hızla artan kahve satış noktalarında sunulan farklı lezzette kahveler, kafein tüketimini artırıyor. Sıcak soğuk çaylar, kola ve enerji içecekleri yoluyla kafein tüketimine başlama yaşı 5-6’ya kadar iniyor. Bu da yıllar içinde hesapsız ölçüde kafein alındığı anlamına geliyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Betül Görgen “Kafein aslında bir ilaçtır. Tüketildiği zaman kolayca plasenta yoluyla fetüse ulaşır ve etkilerini gösterir. Bu yüzden hamilelik sırasında kafein tüketimi, gelişen fetüse etkileri açısından sıklıkla tartışılan bir konudur. Ancak sorulması gereken asıl soru zararlı etkilerinin hangi miktardan sonra başladığıdır” diyor.

Opr. Dr. Betül Görgen, kafeinin fetüse olası zararları konusunda yapılan bilimsel çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi.

RİSKLİ MİKTARIN SINIRI

“Çoğu kadın doğum uzmanı düşük olasılığını artırdığı için anne adaylarına kafein içeren içecekleri  tümden yasaklıyor. Evet bunu destekleyen çalışmalarda düşük ve ölü doğum riskinde artış olduğu gösterilmiştir ama bu tüketilen miktarla ilişkili bir durumdur.
2002’de yapılan bir çalışma 800 mg ve üstünde  kafein alımının erken dönemde ölü doğum riskini artırdığını göstermiştir. (Bu miktar 8 fincan ve üstü kahve içilmesi anlamına geliyor.)

Diğer bir çalışmada ise 600 mg ve üstü kafein tüketiminde düşük yapma riskinin arttığını belirtilmektedir. (6 fincan ve üstü kahve demektir.)

Kaliforniya’da yapılan bir çalışmada riskli miktar 300 mg (3 fincan kahve) olarak belirlenmiştir.

2016 da yapılan bir çalışmada ise gebelik oluşmadan önce her gün en az iki kafeinli içecek tüketenlerde, potansiyel düşük riskinde artış bulunmuştur.”

4 FİNCANDAN SONRASI LÖSEMİYE NEDEN OLUYOR

“Yakın zamanda Amerika Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde (AJOG – American Journal of Obstetrics and Gynecology) yayınlanan bir çalışmada anneleri günde iki fincandan fazla kahve tüketen bebeklerde çocukluk çağı lösemilerinin daha sık gözlendiği belirtilmektedir. Çalışmada; 4 fincandan fazla kahve tüketiminin riski %60, 8 fincan üstündeki tüketimin ise %72 oranında çocukluk çağı lösemilerini artırdığının belirlendiği belirtilmektedir.

Kafeinin fetal DNA’yı değiştirerek bebeği lösemiye yatkın hale getirdiği düşünülmektedir.”

KAFEİN OBEZİTEYLE BAĞLANTILI ÇIKTI

“Yine son zamanlarda yapılan bir çalışmada hamilelikteki aşırı kafein tüketiminin çocukluk çağı obezitesiyle bağlantılı olduğunun belirlendiği belirtilmektedir.

Uluslar arası Obezite Dergisi’nde yayımlanan ve 15 yıllık incelemeyi kapsayan araştırmada, gebelikleri boyunca yoğun kafein alan annelerin çocuklarında, almayanlara göre  %89 daha fazla obeziteye rastlanmıştır.”

HAMİLELER İÇİN GÜVENLİ MİKTAR NEDİR?

“Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği’ne göre, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için annenin 200mg ve altında kafein tüketmesi gerekir. Dünya Sağlık Örgütü ise sınır değeri günde 300mg olarak belirlemiştir.

Bu rakamları daha iyi kavramak açısından örneklemek gerekirse kahve zincirlerinde satılan küçük boy (237 ml’lik) Americano 75mg, Latte 75mg, Macciato 150mg, Kapuçino 75mg, Espresso 75 mg kafein içerir.

1 fincan Türk kahvesi 50 mg kafein içeriyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz