Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

5 saatten az uyku inme riskini katlıyor

21 Ekim 2016
5 saatten az uyku inme riskini katlıyor

Erişkinlerde en önemli ölüm ve sakatlık nedenleri arasında sayılan inme konusunda toplum yeterince duyarlı değil.

Türk Kardiyoloji Derneği’nin Antalya’da gerçekleşen 32. Kongresinde TKD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necla Özer, inme konusunda bilgi verdi. Prof. Özer, erişkinlerde kalp hastalığı ve kanserden sonra en yaygın ölüm ve sakatlık nedeni olarak tanımlanan beyin krizi yani inme hakkında halkın farkındalığının artması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Necla Özer “Yüz, kol, bacak veya vücudun bir yarısında uyuşukluk veya güç kaybı; bir veya iki gözde görme kaybı veya azalması; konuşma kaybı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük; bir neden yokken şiddetli ve ani baş ağrısı, yürümede dengesizlik gibi şikâyetler gelişirse hızlıca en yakın hastaneye başvurulması gerekir” dedi.

“İnme gelişimine neden olan etkenlerin, kalp krizi gelişimine neden olan etkenlere benzediğini belirten Prof. Dr. Necla Özer şunları söyledi;
“Sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, kilo fazlalığı inme oluşumu riskini de artırır. Bu risk faktörleri haricinde ayrıca atriyal fibrilasyon adını verdiğimiz kalpteki bir ritim problemi de inmeye neden olabilmektedir. Bu risk faktörleriyle mücadele edilmesi inme gelişimi riskini önemli oranda azaltabilir. Kalp sağlığı ve inme gelişimi ilişkili olduğu için inme riskini azaltmak için kalp sağlığının korunması oldukça önemlidir.”

Uyku süresi ile inme arasında ilişki olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Necla Özer; “İnme riski, günde 5 saatten az uyuyanlarda yaklaşık 2 kat artmaktadır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz